Študijná cesta Scheidt & Bachmann Slovensko

Katarína Rudincová Centrum Excelentnosti 4.0, Novinky, Projekty

 

Pozdvihli sme duálne vzdelávanie na novú úroveň!

 

V spolupráci so Strednou odbornou školou strojníckou z Kysuckého Nového Mesta sme pripravili a zrealizovali projekt s názvom

„Škola vo firme, firma v škole“.

 

Jeho cieľom bolo rozšíriť praktické zručnosti a technologické obzory žiakov, ktorí v našej spoločnosti absolvujú odbornú prax či duálne vzdelávanie v odboroch mechanik elektrotechnik a mechanik – mechatronik.

Pätica žiakov už dôkladne pozná našu výrobu v Bytči – postupne si prešli a naučili sa pracovné procesy na všetkých pracoviskách. Aby spoznali všetky technológie, ktoré naša spoločnosť využíva, pripravili sme pre nich týždennú exkurziu v dňoch od 14. 04. 2024 – 20. 04. 2024 do najväčšieho výrobného závodu Scheidt & Bachmann. Nachádza sa v centrále spoločnosti v nemeckom Mönchengladbachu. Žiakov sprevádzali – Ing. Martin Ballay, hlavný inštruktor duálneho vzdelávania a Head of Pre-Manufacturing and Repair Shop S&B, Ing. Renata Dzimková, z tímu Production Supporting Processes S&B, ktorá žiakom tlmočila a Mgr. Daniel Pieron, majster odborného výcviku SOŠ strojníckej v KNM.

Každý deň žiaci absolvovali prehliadku inej časti závodu. Prvou zastávkou bola plechová hala, v ktorej sa zvárajú a ohýbajú plechy na rôzne produkty pre všetky divízie spoločnosti. Pokračovali v lakovni, v ktorej sa spracované plechy lakujú rôznymi spôsobmi v závislosti od toho, či budú použité v interiéri alebo exteriéri. Zoznámili sa aj so SMD linkou vyrábajúcou dosky plošných spojov, ktoré následne putujú do Bytče, kde sa finalizujú. Najväčší zážitok si žiaci odniesli z výroby a showroomu divízie Signalling Systems. Jej produkty sa vyrábajú len v Mönchengladbachu a tak ich na vlastné oči videli po prvýkrát a zanechali na nich veľmi dobrý dojem.

V učňovskom stredisku sa žiaci naučili pracovať s doskami plošných spojov, spájkovať a vyskúšali si rôzne práce s elektrickými komponentami. Zároveň sa tu stretli s nemeckými rovesníkmi a vymenili si svoje skúsenosti s praxou a štúdiom. Súčasťou exkurzie bolo aj spoznávanie historického centra mesta Mönchengladbachu či exkluzívna prehliadka futbalového štadiónu nemeckého bundeligového tímu Borussia Mönchengladbach. A hoci bolo v pláne vidieť aj okolité mestá, kvôli nepriaznivému počasiu sa napokon prehliadky neuskutočnili. Napriek tomu sa žiaci zhodli, že exkurzia bola pre nich jeden z najvýznamnejších míľnikov ich stredoškolského štúdia.

„Som rád, že sa nám tento projekt podarilo zrealizovať a verím, že bude pokračovať aj v budúcnosti. Spätná väzba od žiakov bola veľmi pozitívna. Vďaka exkurzii dostali ucelený pohľad na výrobu spoločnosti Scheidt & Bachmann. Naučili  sa pracovať s novými technológiami a osvojili si nové zručnosti, ktoré v pracovnom živote určite využijú.“ 

Ing. Martin Ballay