NÁRODNÉ FINÁLE SÚŤAŽE H2GP SLOVAK FINAL 2024

Katarína Rudincová Centrum Excelentnosti 4.0, Novinky, Projekty, Úspechy žiakov

 

V dňoch 1 – 3. mája  2024 som sa spolu s tímom Kysuckí Strojníci v zložení:

vodič 1: Natália Beláková – I. A , vodič 2: Jakub Vrábeľ –  III. C,  vodič 3: Mojmír Pavol Podolák – IV. B, mechanik 1: Miroslav Šutý –  IV. B, mechanik 2: Juraj Kocourek – III. C, technik tímu: Juraj Staňo – IV. B

zúčastnil národného finále súťaže Horizon Hydrogen Grand Prix Slovak Final 2024 (H2GP Slovak final 2024). Tím je sponzorovaný firmou  Schaeffler Kysuce, s. r. o.

Tento rok sa súťaž posunula na nové hranice a vznikli tak dve samostatné súťažné kategórie a to:

H2GP Hybrid a H2GP Stock.


Kategória Stock ostala oproti minulému roku takmer nezmenená a v 6-hodinových pretekoch. V tejto kategórií sa zmenil len maximálny počet použitých Hydrostikov z 20 na 22, minimálna váha RC modelu sa stanovila na 1200 g  a maximálna 2000 g.  Tieto podmienky náš model pohodlne spĺňa. Tieto preteky prebiehali 3. mája  2024 od 9.00 do 15. 00 h.

Náš tím sa umiestnil na druhom mieste s počtom 1438 kôl a stratou 60 kôl na víťaza.


Nová kategória Hybrid spočívala v pretekoch podľa nového formátu a to štátne finále 4 hodiny a svetové finále 6 hodín. My sme odjazdili túto kategóriu vo štvrtok 2. mája 2024 a to 4 hodiny, kde je maximálna kapacita akumulátorov stanovená na 30 Wh,  čo odpovedá jednému akumulátoru s kapacitou  4000 mAh  7,4 V.  Počas 4-hodinových pretekov bez problémov odjazdili 1044 kôl s polovičnou spotrebou energie oproti nášmu tímu, ktorý celkom odjazdil 922 kôl.

V druhom preteku sme sa umiestnili opäť druhom mieste.

Pretekov kategórie STOCK sa zúčastnilo 9 tímov z celého Slovenska a  dokončili ich 4 tímy.


Umiestnenie na druhom mieste v oboch pretekoch by nám malo zabezpečiť miestenku na MAJSTROVSTVÁ SVETA H2GP World Final 2024 Anahaim USA.

Na svetové finále postúpi z každej kategórie víťazný tím. Keďže u nás obe kategórie vyhral tím jeden a ten sa môže vo finále zúčastniť len jednej kategórie – Hybrid, my by sme mali reprezentovať Slovensko v kategórií STOCK. O rozhodnutí organizátora nás budú včas informovať.

Získali sme zatiaľ pozvánku na majstrovstvá Európy v Holandskom Groningene, ktoré sa budú konať 19. – 21. júna 2024.

Na celej akcii som sa podieľal aj ako spoluorganizátor – zabezpečenie postavenia RC dráhy aj s časomierou, technické zabezpečenie On-line prenosu a streamu celých pretekov na platforme YouTube.

Som veľmi hrdý na všetkých členov nášho jedného veľkého tímu, ktorý ma rešpektuje do posledného slova a fungujú spolu bez ohľadu na to, pre ktorú firmu študujú.

Patrí im za to veľké ĎAKUJEM

 

                                                                                                              Bc. Bohumil Belák

                                                                                                              majster odbornej výchovy