SAF 2023 Azerbajdžan

Katarína Rudincová Centrum Excelentnosti 4.0, Novinky, Úspechy žiakov

 

V dňoch 3. – 9. decembra  2023 sme sa  s členmi tímu Kysuckí Strojníci v zložení Natália Beláková 1. A, Jakub Vrábeľ a Juraj Kocourek 3. C  zúčastnili festivalu SAF 2023 (Steam Azerbajdžan Festival 2023) v hlavnom meste Baku v Azerbajdžane.

V rámci festivalu sa konali preteky H2GP Pro, kde sa zúčastnilo 11 domácich a 4 medzinárodné tímy. Náš tím dostal pozvanie spolu s tímami Českej republiky, Bulharska a Holandska. 

  1. december – nedeľa – v skorých ranných hodinách sme vyrazili na letisko do Viedne, odkiaľ sme leteli do Istanbulu a po prestupe do Baku. Do hotela Ibis Baku sme pricestovali okolo polnoci miestneho času.
  2. december – pondelok – v Baku Expo Centrum bol otvárací ceremoniál, na ktorom boli oficiálne predstavené všetky medzinárodné tímy, ktoré sa festivalu zúčastnili v rôznych disciplínach ako Robotika, Drony, Ponorky, lode Lego league a podobne. Náš tím si na pódium priniesol národnú vlajku a model nášho RC auta vo výrazných  neónových farbách so štátnou vlajkou na streche. Ďalej sme absolvovali technickú prehliadku a niekoľko tréningov, na ktorých sme nastavili náš model na najlepšie podmienky miestnej, inak veľmi dobrej,  rýchlej dráhy. O 18.-tej hodine miestneho času nás autobus v sprievode policajtov odviezol späť do hotela na večeru.
  3. december – utorok – po raňajkách sme opäť prišli autobusom do Baku Expo Centra. Na programe bola prezentácia nášho RC modelu, prezentácia nášho tímu a výsledkov od roku 2017, kedy sme sa súťaže zúčastnili prvýkrát. Potom sme absolvovali podrobnú technickú kontrolu pred samotným pretekom a opäť tréningové jazdy.
  4. december – streda – konali sa samotné preteky. Boli vo formáte 4 hodiny, určenom pre národné finále, pretože sa jednalo o národné finále Azerbajdžanských tímov, ktoré sa súťaže zúčastnili po prvýkrát. Náš tím bol dokonale pripravený, pretože ešte v sobotu pred odchodom do Azerbajdžanu absolvoval  4-hodinové preteky pohára HRCCC v Kutnej Hore, kde pohodlne zvíťazil. Štart pretekov bol naplánovaný na 12.15 h,  pretože sa ho plánoval zúčastniť minister školstva. Po troch hodinách pretekov sa náš tím dostal na čelo tabuľky a až do konca pretekov prenasledovaný holandským a bulharským tímom ostal vo vedení. Bulharský tím po technických problémoch začal zaostávať a holandskému tímu asi 20 minút pred koncom pretekov začala veľmi výrazne dochádzať energia. Potom už náš tím len udržiaval  rozdiel kôl na dostatočnom odstupe a vychutnával si dobrý pocit z dokonale pripraveného auta a pocitu zadosťučinenia z amerického Las Vegas, kde nás práve holandský tím po našich technických problémoch s palivovým článkom obral o tretie miesto. V samotnom výsledku odjazdil holandský tím v Baku 1122 kôl a náš tím 1173 kôl, čím potvrdil, že patríme v tejto súťaži medzi svetovú špičku. V Baku sa dokonca predstavili noví členovia, ktorí  s medzinárodnými súťažami ešte veľa skúseností nemajú. Večer nás opäť v policajnom sprievode autobus odviezol do hotela.
  5. december – štvrtok – na pláne bola prehliadka mesta Baku, v rámci ktorej sme si pozreli výstavu From trash to art, strážnu pevnosť starú 4000 rokov, Port Baku – nákupné stredisko s rozlohou, ktorú nie je možné prejsť ani za dva dni, Flames tower – mrakodrapy v tvare ohňa, budovu Azerbajdžanského parlamentu, 360 – stupňovú vyhliadku na Baku,  Staré Baku, a múzeum kobercov.
  6. december – piatok – po raňajkách sme sa opäť presunuli do Baku Expo Center, kde sa konal záverečný ceremoniál a vyhodnotenie najlepších tímov celého festivalu. Najskôr doobeda na malom stage vyhodnotili ostatných súťažiacich v našej kategórií ako dizajn, energiu, prezentáciu či vytrvalosť a aj 3. a 2. miesto. Náš tím musel počkať na 15.-tu hodinu, keď začal slávnostný ceremoniál  na hlavnom stage. V rámci tohto bol náš tím ocenený zlatými medailami a vecným darom v podobe Notebooku. Po slávnostnom ceremoniáli sa konala diskozábava a o 18.-tej sme sa vrátili späť do hotela, kde sme sa museli zbaliť a pripraviť na cestu domov.
  7. december – sobota – ráno o 4.00 h miestneho času sme sa vydali domov. Najskôr taxíkom na miestne letisko a potom letecky do Istanbulu a po prestupe do Viedne a potom do Žiliny.

Príjemné spomienky, nezabudnuteľné chvíle, priateľstvo, skvelý zážitok, tak to bol Azerbajdžan.

Ďakujeme za pozvanie a všetkým ostatným za podporu.

                                                                                                                 Bc. Bohumil Belák