Majstrovstvá Slovenska Horizon Hydrogen Grand Prix Slovak Finals

Katarína Rudincová Novinky, Úspechy žiakov

V dňoch 2. až 5. mája 2022 som spolu s tímom Kysuckí Strojníci v zložení Andrej Podolák, Dávid Červeník, Miloš Rakovan, Patrik Jakubík, Samuel Kormanec a technikom online prenosu Marekom Smržom absolvoval služobnú cestu do Bratislavy, kde sa v zážitkovom centre vedy Aurélium konali Majstrovstvá Slovenska Horizon Hydrogen Grand Prix Slovak Finals.

V pondelok po príchode do Aurélia sme sa pustili do stavby doteraz najdlhšej a najrýchlejšej závodnej dráhy. Ďalej sme pripravili kamery a kabeláž potrebnú pre online stream celých pretekov, ktorý sme tiež zastrešovali. Po dokončení dráhy si ju členovia tímu preskúšali, aby boli pripravení na preteky. V utorok po raňajkách sme sa opäť presunuli z hotela Plus do Aurélia, kde sa postupne dostavili všetky Slovenské tímy pretekajúce v tomto ročníku. Po technickej kontrole nasledovali prezentácie súťažných tímov a nakoniec odštartovala 5-minútová kvalifikácia na hlavné preteky. Za náš tím nastúpil vodič Patrik Jakubík, ktorý skvelou jazdou dosiahol najrýchlejší čas kola a tak sa kvalifikoval na pole position v stredajšom závode. V stredu ráno sa konala posledná technická kontrola pred pretekmi a o 9.00 hod. sa začali preteky H2GP SK. Náš tím sa držal priebežne na druhom až treťom mieste, čo bola istá taktika zo strany našich mechanikov, aby nemíňali veľa energie. Táto taktika sa ukázala ako správna, nakoľko sa náš tím od druhej polovice pretekov pevne usadil v čele tabuľky a do konca 6-hodinových pretekov nazbieral pred súpermi na druhom mieste pohodlný náskok 61 kôl. Ani tentoraz sa preteky nezaobišli bez drobných technických problémov, ktoré sa však darilo riešiť v expresne rýchlych pit-stop časoch a celý tím pracoval výborne.

Víťazstvom v slovenskom finále sme si zabezpečili účasť na svetovom finále H2GP World Finals, ktoré sa budú konať 1. – 5. júna 2022 v Holandskom Assene.

 

 

Poďakovanie patrí nielen členom tímu, ale aj firme Schaeffler Kysuce a Žilinskej VÚC za finančnú podporu nášho tímu, firme BafBaf.sk za zapožičanie 8-miestneho auta na prepravu nášho tímu do Bratislavy, a vedeniu našej školy za ústretovosť a podporu.

 

vedúci tímu Bc. Bohumil Belák