Kysuckí Strojníci v Brne

Marko Vojsovič Novinky

V dňoch 18. a 19. marca 2022 som spolu s tímom Kysuckých Strojníkov, v zložení Andrej Podolák, Dávid Červeník, Miloš Rakovan, Patrik Jakubík a Samuel Kormanec absolvoval služobnú cestu do Brna, kde sme sa na pozvanie českého pretekárskeho tímu ISŠA Hydrocar Brno zúčastnili šiesteho dielu pretekov Hydrogen RC Challenge Cup, ktorý niesol názov ISŠA Hydrogen Cup II. Ide o štvorhodinové preteky RC vodíkových modelov, v ktorých súťaží šesť škôl z ČR.

Pozvanie sme dostali na základe spoločnej účasti na MS H2GP v ruskej Moskve, kde sme s tímom z Brnenskej automobilovej školy a s  tímom z Plzne vytvorili spoluprácu a spoločne zabojovali o titul majstrov sveta. V Brne sa pretekov zúčastnili tímy z Hubálova – RC Racing Hubálov, tím z Litvínova – HC Verve Racing Team 44 a už spomínaný tím z Brna – ISŠA Hydrogen Brno. V piatok 18. marca sme do Brna pricestovali o 15-tej hodine. Po privítaní a zoznámení sme pomohli pripraviť pretekársku trať a následne sme absolvovali prehliadku priestorov strednej školy a dielní OV. Nakoniec sme si pozreli zachovaný veliteľský kryt CO, ktorý sa nachádza na pozemku školy. Po prehliadke nasledoval tréning na RC dráhe. Ubytovanie sme mali zabezpečené v priestoroch školskej telocvične, kde sa konali aj samotné preteky. Ráno po raňajkách sa konala technická prehliadka RC modelov a o 9.30 boli odštartované štvorhodinové preteky. Náš RC model mal problém s preklzávaním kolies a šmykom v zákrute, keďže sa pretekalo na klasickom koberci a my máme model obutý na RC koberce. Preto sme sa držali na konci závodného poľa. Neskôr si naši mechanici po dohode s tímom z Brna zapožičali kolesá vhodné na tento typ povrchu a konečne sme mohli potenciál nášho modelu využiť naplno. V druhej polovici pretekov sme dokonca zapožičali nášho vodiča Andreja Podoláka tímu z Brna, pretože brnenský tím mal len jedného vodiča a pravidlá tejto súťaže to dovoľujú. Aj vďaka nášmu vodičovi sa brnenský tím umiestnil na prvom mieste a my sme dojazdili na mieste treťom. Celá akcia bola pre náš tím cennou skúsenosťou, pri ktorej sa utužilo tímové zmýšľanie našich chalanov a schopnosť riešiť pod tlakom zložité situácie.

Na záver organizátor vyzdvihol vysokú morálku a dobrosrdečnosť nášho tímu.  Dostali sme vzácne pozvanie na účasť v tomto seriáli na budúcu sezónu, z ktorej máme veľkú radosť. Tiež vedúci ostatných tímov prejavili svoj záujem pricestovať k nám na Slovensko a zajazdiť si na našej školskej RC dráhe. Preteky o pohár Kysuckých Strojníkov zvykneme organizovať začiatkom júla, a tak sme tento termín navrhli aj ostatným tímom.