Kariérové sprevádzanie žiakov zamestnávateľom KIA Slovakia

Pavol Pavlus Novinky

Prvý januárový týždeň šk. roka 2022/2023 sa žiaci 2. ročníka študijného odboru autotronik  zúčastnili spoločného stretnutia s trénermi v spoločnosti Kia Slovakia v Tepličke nad Váhom. Stretnutie sa uskutočnilo po prvýkrát  a zúčastnilo sa ho 15 dualistov.

Prehliadka sa začala o 9.00 hodine prezentáciou v K-Café, kde sa žiaci dozvedeli o celkovom počte vyrobených áut všetkými automobilkami a, samozrejme, všetko o spoločnosti Kia Slovakia. V prezentácii sa oboznámili čo a ako sa robí v jednotlivých výrobných halách. Všetky potrebné informácie získali od zamestnanca spoločnosti KaSK z oddelenia práce s verejnosťou. Koordinátorkou tejto aktivity bola Ing. Marcela Bublíková.

Po úvodnej prezentácii sa prehliadka začala  na lisovni, kde sa začína celý proces výroby. Žiaci videli lisovacie linky, ktoré sú schopné vyrobiť približne 77 rôznych panelov. Výrobná kapacita lisovne je do 5 miliónov panelov ročne.  Následne sa presunuli do karosárne. Táto výrobná hala je 100 % automatizovaná a žiaci si mohli všimnúť vyše 344 nainštalovaných robotických jednotiek. Výroba v nej je vysoko flexibilná, pretože dokáže v tom istom čase spolu zvárať až 8 rôznych typov karosérie.

Po karosárni sa žiaci zoznámili s lakovňou, ktorej dĺžka dopravníkového systému je 7,5 kilometra  a v trénerskej miestnosti videli základné farby karosérií.

Ďalej sa presunuli do montážnej haly, ktorá je najväčšou halou celej výroby. Žiakom ukázali celý proces montáže automobilu a ako posledné videli administratívnu budovu.

Stretnutie so zamestnancami – trénermi –    spoločnosti je úvodným krokom k profesijnej príprave žiakov pre spoločnosť Kia Slovakia.

 

 

                                                                                  PhDr. Janka Poláčková Moravcová,

                                                                                  koordinátorka duálneho vzdelávania