DopravRace 11/22

Pavol Pavlus Novinky, Úspechy žiakov

4. a 5.11. 2022 som spolu s tímom Kysuckí Strojníci v zložení: Andrej Podolák, Dávid Červeník, Miloš Rakovan a novým tímom KIA Team Kysuce v zložení: Jakub Vrábeľ, Timotej Benjamin Kucák a Juraj Kocourek absolvoval služobnú cestu do Zvolena. Tu  sa v priestoroch hotela Tenis konali preteky DopravRace 11/22, ktoré zorganizovala Stredná priemyselná škola dopravná vo Zvolene.

DopravRace 11/22 bol nultý ročník pretekov RC modelov na hybridný vodíkový pohon,  boli to prvé medzinárodné preteky svojho druhu na Slovensku,  zúčastnili sa ich aj tri zahraničné tímy.

Tím Kysuckí Strojníci nasadil na preteky už overený model piatej generácie, ktorý sa predstavil na majstrovstvách sveta v holandskom Assene. Tento model je momentálne na vrchole svojich možností a suverénne dokáže konkurovať všetkým slovenským aj českým modelom. Už na začiatku štvor-hodinových pretekov sa dostal na čelo tabuľky a posledných 6 minút  náš vodič Andrej Podolák s modelom cúval.

Náš nový tím KIA Team Kysuce, ktorý vznikol len 3 týždne pred pretekmi vo Zvolene, nasadil do pretekov starší model tretej generácie, ktorý naposledy jazdil na majstrovstvách sveta 2019 v Prahe. Po dôkladnej kontrole a výmene všetkých častí a ložísk bola do modelu osadená technológia našich modelov piatej generácie, a tak model Ford GTH dosahoval vynikajúce hodnoty. Tieto sa napokon prejavili aj pri samotných pretekoch, tu sa KIA tím postupne prebojoval až na druhé miesto v tabuľke, ktoré si však po technických problémoch spojených s neskúsenosťou tímu nedokázal udržať, a tak skončil v celkovom poradí na krásnom štvrtom mieste. Tím KIA Team Kysuce nasadil na pozíciu vodiča aj Natáliu Belákovú, žiačku deviateho ročníka Základnej školy Nábrežná v Kysuckom Novom Meste a budúcoročnú žiačku našej školy.

V hoteli TENIS  bola na preteky aj na prespanie vyhradená vykurovaná hala s názvom FUN Aréna.

Oba tímy odviedli skvelú prácu, ktorá bola v závere  ocenená pódiovým umiestnením. Tím Kysuckí Strojníci  obsadil 1. miesto. Za výbornú organizáciu celých pretekov treba pochváliť hlavne Ing. Tibora Lešniaka  zo SPŠ dopravnej vo Zvolene, ktorý celú akciu dohodol aj organizačne zabezpečil.